  • 10.1-inch Industrial HMI for Raspberry Pi 5 - ED-HMI3010-101C-0000
EDATEC - 10.1-inch Industrial HMI Based on Raspberry Pi 5 - ED-HMI3010-101C-0000 An industrial-grade 10.1" touchscreen display designed for seamless integration with the Raspberry Pi 5. Features 10.1" HMI module designed for industrial applications 10.1" TFT, resolution 1280x800, multi-point capacitive touch screen For all current Raspberry Pi 5 boards (to be purchased separately) Compatible with Raspberry Pi 5 Active Cooler Aluminum CNC sheet metal case, fanless design, providing excellent cooling performance Specifications LCD LCD Size 10.1" TFT Resolution 1280 x 800 Colors 16.7MB Active Area 216.576mm (H) x 135.36mm (V) Backlight LED MTBF >30000h Pixel Pitch 250cd/m^2 Contrast Ratio 1000:1 Response Time 30ms Viewing Angle (CR≥10)   80° (L) / 80° (R) / 80° (U) / 80° (D) Touch Screen Type Multi-point Capacitive Touch Screen Transmittance ≥85% Connection Method COF Controller Interface   I2C Driver Support Linux Multi-touch 10 points Surface Hardness 6H Mechanical Characteristics Dimensions   258mm x 172mm x 38mm (WxDxH) Weight About 900g Installation Embedded front installation Dimensions (mm) Notes Please note that you need to install drivers on a supported OS for the display to work. Please see the instructions in the user manual. Resources Datasheet User Manual
Raspberry Pi 5 Cases & Cooling
Raspberry Pi 5 Cases & Cooling
  • Pi5 Passive Cooling Open CNC Case, Silver
  • Mini-Computer Kit for Raspberry Pi 5, Aluminum Alloy Case, PCIe to M.2 interface, BOX-C
  • Aluminium Alloy Case (H) for Raspberry Pi 5, With Temperature-Controlled Blower Fan
  • Aluminium Alloy Case for Raspberry Pi 5, Dual Fan
  • DAC8X Backplate for Pi 5 HifiBerry Steel case - Black
  • Metal Case for Raspberry Pi 5 HAT
  • Passive Cooler for Raspberry Pi 5 - ED-Pi5PCOOLER
  • Pi5 Passive Cooling CNC Box, Silver
  • Clear Acrylic Case for Raspberry Pi 5
  • Acrylic Case for Raspberry Pi 5
  • Steel case for HiFiBerry Boards & Pi 5 - Black
  • Pi5 Passive Cooling CNC Box, Black
  • Industrial HMI All-in-one Touch Display For Raspberry Pi, 10.1inch, Dual 4K HDMI,10-point Touch, Aluminum Alloy Case